Jak wygląda cięcie gumy na ploterze CNC?
Guma należy do materiałów, które są wykorzystywane w wielu zastosowaniach – m.in. jako uszczelnienia, elementy tłumiące wibracje i hałas, ograniczające energię zderzeń, chroniące przed czynnikami zewnętrznymi czy pozwalające na montaż różnych podzespołów z zachowaniem potrzebnej elastyczności. W wielu przypadkach do wykonania odpowiedniego detalu guma musi zostać prawidłowo przycięta. Rozwiązaniem, które pozwala na uzyskiwanie wysokiej precyzji i dobrej wydajności jest cięcie ploterem CNC. Przekonajmy się, jakie rodzaje maszyn są w tym celu używane i dowiedzmy się, co daje użycie technologii CNC.
Jakie rodzaje ploterów mogą być używane do cięcia gumy?
Cięcie materiałów o dużej elastyczności z zachowaniem odpowiedniej dokładności i z możliwością uzyskania dobrej prędkości cięcia wymaga dostosowania typu plotera do specyfiki używanego materiału. Do najprostszych rozwiązań należy zastosowanie plotera z nożem oscylacyjnym oraz napędem pneumatycznym lub elektrycznym. Inną opcją będzie skorzystanie z klasycznego plotera frezującego, co pozwala również na bardziej zaawansowaną obróbkę powierzchni i m.in. wycinanie mocno skomplikowanych wzorów. Wielu użytkowników wybiera cięcie urządzeniami typu Water Jet, które wykorzystują strumień wody o dużym ciśnieniu oraz niezwykle drobne ścierniwo. Coraz większą popularnością cieszy się też używanie ploterów laserowych, które wykorzystują skoncentrowaną wiązkę fotonów.
Dlaczego technologia CNC to dobry wybór?
Plotery CNC tną materiał, wykonując wprowadzony wcześniej program. Operator urządzenia przygotowując plik zawierający dane obróbki, może ustalić geometrię cięć i zoptymalizować ścieżki, po których będzie się przemieszczała głowica. Możliwe jest także lepsze zagospodarowanie materiału. Ponieważ wszystkie ruchy elementu tnącego są sterowane przez komputer z wykorzystaniem serwomechanizmów i czujników położenia można łatwo uzyskać nie tylko wysoką precyzję, ale także skrócić czas potrzebny na obróbkę. Używanie plotera CNC zapewnia też wysoką powtarzalność i znikome straty materiału.